vademecum kadrowego, składki ZUS, zasiłki, wynagrodzenia, urlopy, bhp
lupa
A A A

Ustalanie wysokości wynagrodzenia w razie zmiany warunków pracy - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 88 (1963) z dnia 3.11.2022

Ustalenie wynagrodzenia w przypadku choroby pracownika i urlopu ojcowskiego w jednym miesiącu

Pracownik zatrudniony na pełny etat w podstawowej organizacji czasu pracy od poniedziałku do piątku, od 3 do 7 października 2022 r. był niezdolny do pracy z powodu choroby. W tym samym miesiącu w okresie od 17 do 30 października br. korzystał z 2-tygodniowego urlopu ojcowskiego. Pozostałe dni w tym miesiącu przepracował. Pracownik otrzymuje tylko stałe miesięczne wynagrodzenie, a za okres choroby ma prawo do zasiłku chorobowego. Jak należało obliczyć jego wynagrodzenie za pracę za październik br.?

Zasady ustalania stałego miesięcznego wynagrodzenia za przepracowanie części miesiąca uregulowano w rozporządzeniu wynagrodzeniowym. W przypadku choroby pracownika przez część miesiąca wynagrodzenie to oblicza się na podstawie § 11 powołanego rozporządzenia. Przepis ten stanowi, że w celu obliczenia wynagrodzenia, ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownik za pozostałą część tego miesiąca otrzymał wynagrodzenie określone w art. 92 K.p., należy:

  • miesięczną stawkę wynagrodzenia podzielić przez 30, a następnie
  • otrzymaną kwotę pomnożyć przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby, a następnie
  • tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odjąć od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.

Przepis ten stosuje się odpowiednio w przypadku nieobecności pracownika w pracy, w okresie której pracownikowi przysługuje zasiłek przewidziany w przepisach o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub w przepisach o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracownik wynagradzany tylko stałym miesięcznym wynagrodzeniem przez część miesiąca chorował, a przez część korzystał z urlopu ojcowskiego. Za czas choroby przysługuje mu zasiłek chorobowy. Natomiast za czas urlopu ojcowskiego ma prawo do zasiłku macierzyńskiego ustalanego na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (art. 184 K.p.).

Niezależnie jednak od tego, czy pracownik za czas nieobecności w pracy ma prawo do zasiłku chorobowego, macierzyńskiego czy wynagrodzenia chorobowego, metodyka obliczania stałego miesięcznego wynagrodzenia jest w każdym z tych przypadków taka sama. Stosuje się powołany § 11 rozporządzenia wynagrodzeniowego.

Przykład

Pracownik pełnoetatowy wykonuje pracę w organizacji podstawowej od poniedziałku do piątku po 8 godzin na dobę. W okresie od 3 do 7 października 2022 r. był niezdolny do pracy z powodu choroby, a w okresie od 17 do 30 października br. korzystał z urlopu ojcowskiego. Za czas chorobowej niezdolności do pracy pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy, a za czas urlopu ojcowskiego zasiłek macierzyński. Pozostałe dni w tym miesiącu pracownik przepracował. Pracownikowi przysługuje tylko stałe miesięczne wynagrodzenie w wysokości 4.800 zł.

Ustalenie wynagrodzenia za przepracowaną część października 2022r.:

- 4.800 zł : 30 = 160 zł,
- 160 zł × 19 dni (okres choroby i urlopu ojcowskiego) = 3.040 zł,
- 4.800 zł - 3.040 zł = 1.760 zł.

Ponadto pracownikowi za 5 dni chorobowej niezdolności do pracy przysługiwał zasiłek chorobowy, a za 14 dni urlopu ojcowskiego - zasiłek macierzyński.

PIT 2022 - Korzystaj bezpłatnie - https://www.gofin.pl/pit/
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY, Prawo Pracy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.