
Wynagrodzenie za pracę w przypadku przepracowania przez pracownika wszystkich dni roboczych oraz choroby w dniach wolnych
W przypadku przepracowania przez pracownika wszystkich dni dla niego roboczych oraz choroby w dniach wolnych, pracownikowi przysługuje pełne wynagrodzenie określone w stawce miesięcznej. W takiej sytuacji przepis § 11 rozporządzenia o wynagrodzeniu nie ma zastosowania. W tej sprawie resort pracy wyjaśnił, że: "(...) Jak wynika z tego przepisu (§ 11 rozporządzenia o wynagrodzeniu - przypis redakcji) dotyczy on sytuacji, gdy pracownik przepracował tylko część miesiąca z powodu nieobecności w pracy spowodowanej zwolnieniem lekarskim. W opinii Departamentu zwrot »przepracowana część miesiąca« należy utożsamiać z sytuacją, w której pracownik przepracował tylko część obowiązującego go wymiaru czasu pracy w danym miesiącu z powodu korzystania ze zwolnienia lekarskiego (...)." (por. pismo Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z 7 listopada 2013 r.).
Przykład |
Pracownik wynagradzany stawką miesięczną, objęty systemem równoważnego czasu pracy miał na listopad 2024 r. zaplanowanych 12 dni roboczych po 12 godzin (w dniach 4-8, 14-20 i 25-26 listopada br.) i 1 dzień po 8 godzin (w dniu 27 listopada br.). Od 28 do 30 listopada 2024 r. był on niezdolny do pracy z powodu choroby. Pracownik otrzymał za ten miesiąc pełne wynagrodzenie za pracę, gdyż choroba przypadła jedynie na dni harmonogramowo wolne od pracy. Ponadto wypłacono mu wynagrodzenie chorobowe za 3 dni.
Resort pracy wydał też stanowisko w sprawie zasad postępowania w sytuacji odwrotnej, tj. gdy pracownik nie wykonywał pracy w ogóle, ale zaświadczenie lekarskie nie obejmuje dni wolnych. Jak wyjaśnił: "(...) przepis § 11 ust. 1 rozporządzenia (oraz stosowany odpowiednio przepis § 11 ust. 2 tego rozporządzenia) nie dotyczy zatem sytuacji, gdy pracownik był nieobecny w pracy z powodu choroby, która objęła jego rozkładowe dni pracy i nie pracował w danym miesiącu.
Należy zaznaczyć, iż na podstawie art. 80 Kodeksu pracy wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną, a za czas jej niewykonywania pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią.
Zasadą jest zatem, że pracownik który nie świadczy pracy nie nabywa prawa do wynagrodzenia.
Nie ma jednak przeszkód, aby zakładowe źródła prawa pracy przewidywały prawo do wynagrodzenia za czas niewykonywania pracy. Postanowienia te, jako korzystniejsze dla pracowników od regulacji zawartej w treści art. 80 Kodeksu pracy, będą zgodne z prawem (art. 9 § 2 Kodeksu pracy). (...)" (por. stanowisko Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z 12 sierpnia 2015 r. będące odpowiedzią na pytanie naszego Wydawnictwa).
Przykład |
Pracownik zatrudniony w systemie podstawowym od poniedziałku do piątku, wynagradzany stawką miesięczną (5.000 zł), był niezdolny do pracy z powodu choroby od 4 do 30 listopada 2024 r. W tym miesiącu nie przepracował on ani jednego dnia (1 listopada - święto, 2 listopada - dzień wolny od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, 3 listopada - niedziela). W ocenie resortu pracy pracownik nie nabył prawa do wynagrodzenia za listopad, a jednie do świadczeń z tytułu choroby za 27 dni.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
17.03.2025 (poniedziałek)
20.03.2025 (czwartek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - Prawo pracy
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|