vademecum kadrowego, składki ZUS, zasiłki, wynagrodzenia, urlopy, bhp
lupa
A A A

Wynagrodzenie za pracę - wybrane aspekty - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 21 (1375) z dnia 13.03.2017

Zwiększenie etatu i wynagrodzenia w trakcie miesiąca

Pracodawca przez część miesiąca zatrudniał pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy, a przez część na pełny etat. Wraz z podniesieniem etatu do pełnego nastąpiła też podwyżka wynagrodzenia za pracę. Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia pracownika za ten miesiąc, jeżeli otrzymuje on tylko stałe miesięczne wynagrodzenie?

Przepisy z zakresu prawa pracy nie regulują zasad ustalania stałego miesięcznego wynagrodzenia w sytuacji, gdy w trakcie miesiąca nastąpiła zmiana jego wysokości, a wraz z nią zmiana wielkości etatu. Przy czym dotyczy to zarówno podwyższenia, jak i obniżenia wynagrodzenia oraz etatu. Ze względu na wątpliwości w tym zakresie, stanowisko w tej kwestii zajął Główny Inspektorat Pracy w piśmie z dnia 6 kwietnia 2009 r., znak: GPP-471-4560-24/09/PE/RP. Wyjaśnił w nim, że w takiej sytuacji należy zastosować § 12 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy. Zgodnie z tą regulacją miesięczną stawkę wynagrodzenia należy podzielić przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w miesiącu (wynikających z wymiaru etatu, w którym był zatrudniony pracownik), a następnie otrzymaną kwotę pomnożyć przez liczbę godzin, jaką przepracował według dotychczasowego wymiaru czasu pracy. Tak obliczona kwota stanowi wynagrodzenie za część miesiąca przepracowanego według dotychczasowego wymiaru. Takie same zasady należy zastosować do obliczenia wynagrodzenia za drugą część miesiąca, w trakcie której pracownik świadczył pracę w innym wymiarze czasu pracy. Suma tak obliczonych kwot stanowi łączne wynagrodzenie przysługujące za cały miesiąc pracy.

Stosując w praktyce zasady podane w stanowisku GIP, w celu obliczenia łącznego miesięcznego wynagrodzenia pracownika określonego w stałej stawce miesięcznej, po zmianie jego wysokości w trakcie miesiąca, sumuje się wynagrodzenie należne za okres sprzed zmiany oraz po zmianie jego wysokości. Przy czym każdą część wynagrodzenia pracownika za pracę w określonym wymiarze etatu oblicza się odrębnie, w oparciu o wysokość wynagrodzenia obowiązującą w danym okresie.

W przypadku gdy wynagrodzenie za dany miesiąc zmienia się wprost proporcjonalnie do wymiaru etatu pracownika, przeliczona stawka wynagrodzenia za godzinę pracy jest taka sama. Aby uzyskać wynagrodzenie za cały miesiąc pracy, należy stawkę tę pomnożyć przez liczbę godzin pracy w różnych wymiarach czasu pracy. Odrębnych przeliczeń wynagrodzenia za każdą część miesiąca należy dokonywać, gdy zmiana wysokości wynagrodzenia nie jest wprost proporcjonalna do wielkości etatu pracownika. Stawki godzinowe wynagrodzenia mogą się wtedy różnić.

Wysokość płacy godzinowej, gdy pracownik otrzymuje stałe miesięczne wynagrodzenie, oblicza się dzieląc miesięczną stawkę wynagrodzenia przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu (§ 12 wymienionego rozporządzenia). Nie stosuje się obliczeń wynikających z dalszej części tego przepisu.

Przykład

Pracownik jest zatrudniony na 1/4 etatu i wykonuje pracę po 2 godziny na dobę w podstawowej organizacji czasu pracy od poniedziałku do piątku. Obowiązują go jednomiesięczne okresy rozliczeniowe. Przy czym od 13 marca 2017 r. pracodawca podwyższył mu etat do pełnego. Podwyżce uległo też jego wynagrodzenie za pracę. Będąc zatrudnionym na 1/4 etatu otrzymywał wynagrodzenie w wysokości 1.000 zł. Natomiast po zmianie etatu i wynagrodzenia porozumieniem zmieniającym, od 13 marca br. przysługuje mu wynagrodzenie w wysokości 4.400 zł. Od 13 marca 2017 r. pracownik wykonuje pracę po 8 godzin na dobę nadal w podstawowej organizacji czasu pracy od poniedziałku do piątku.

Obliczenie wynagrodzenia za marzec br.:

» wynagrodzenie za okres od 1 do 12 marca br. przy zatrudnieniu na 1/4 etatu i wymiarze czasu pracy wynoszącym 46 godziny, z czego pracownik w okresie od 1 do 12 marca 2017 r. przepracuje na 1/4 etatu 16 godzin:
  1.000 zł : 46 godz. = 21,74 zł,
  21,74 zł × 16 godz. = 347,84 zł,
   
» wynagrodzenie za okres od 13 do 31 marca br. przy zatrudnieniu na pełny etat i wymiarze czasu pracy wynoszącym 184 godziny, z czego pracownik w okresie od 13 do 31 marca 2017 r. na pełny etat przepracuje 120 godzin:
  4.400 zł : 184 godz. = 23,91 zł,
  23,91 zł × 120 godz. = 2.869,20 zł,
   
» łączne wynagrodzenie pracownika za marzec br. przy zatrudnieniu przez część miesiąca na 1/4 etatu oraz przez drugą część miesiąca na pełny etat wyniesie 3.217,04 zł, zgodnie z wyliczeniem:
  347,84 zł + 2.869,20 zł = 3.217,04 zł.
 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
KODEKS PRACY 2013, Prawo Pracy
UMOWA O PRACĘ - druk, przykład. Wypowiedzenie (rozwiązanie) umowy o pracę.
Wszystko o urlopach pracowniczych - wypoczynkowy, bezpłatny, macierzyński, szkoleniowy
Przydatne linki

Portal Podatkowo-Księgowy

www.GOFIN.pl

www.Gofin.pl/Podatki

www.Gofin.pl/Rachunkowosc

www.Gofin.pl/Bilans

www.Gofin.pl/Prawnik-Radzi

www.Gofin.pl/Skladki-Zasilki

www.Gofin.pl/PIT

www.Gofin.pl/Prawo-Pracy

 
     
Narzędzia Księgowego

www.Asystent.Gofin.pl

www.Newslettery.Gofin.pl

www.PytaniaCzytelnikow.Gofin.pl

www.Druki.Gofin.pl

www.Orzecznictwo.Gofin.pl

www.Terminy.Gofin.pl

www.Forum.Gofin.pl

www.Przepisy.Gofin.pl

www.WideoPomocniki.Gofin.pl

www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl

www.PrzewodnikKadrowego.Gofin.pl

www.Wskazniki.Gofin.pl

www.Interpretacje.Gofin.pl

www.PrzewodnikKsiegowego.Gofin.pl

www.WszystkoDlaKsiegowych.pl

www.Kalkulatory.Gofin.pl

   
     
Serwisy specjalistyczne

www.AutowFirmie.pl

www.PodatekodNieruchomosci.pl

www.StawkiVAT.pl

www.Czas-Pracy.pl

www.PodatekPCC.pl

www.UmowyCywilnoprawne.pl

www.EmeryturyiRenty.pl

www.PodatekVAT.pl

www.UmowyoPrace.pl

www.KalkulatoryPodatkowe.pl

www.PodatkiLokalne.pl

www.UrlopyPracownicze.pl

www.KasaFiskalna.pl

www.PoradnikKsiegowego.pl

www.UrlopyWychowawcze.pl

www.KodeksCywilny.pl

www.PoradyPodatkowe.pl

www.VademecumBHP.pl

www.KodeksPracy.pl

www.Prawnik-Rodzinny.pl

www.VademecumKadrowego.pl

www.KodeksSpolek.pl

www.PrzepisyPrawne.pl

www.VademecumKsiegowego.pl

www.LeasingFinansowy.pl

www.ReprezentacjaiReklama.pl

www.VademecumPodatnika.pl

www.LeasingOperacyjny.pl

www.RozliczeniaPodatkowe.pl

www.ZakladamyFirme.pl

www.OdliczeniaVAT.pl

www.RozliczenieDelegacji.pl

www.ZasilekChorobowy.pl

www.OrdynacjaPodatkowa.pl

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl

www.ZasilekMacierzynski.pl

www.PlanKont.pl

www.SerwisBudzetowy.pl

www.Zasilki.pl

www.PodatekAkcyzowy.pl

www.SkladkaZUS.pl

www.ZFSS.pl

www.PodatekDochodowy.pl

www.SrodkiTrwale.pl

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.